Aprašymas
Viena įdomiausių tarpukario Lietuvos asmenybių Ernestas Galvanauskas (1882–1967) buvo net keturių Lietuvos vyriausybių ministras pirmininkas 1919–1924 metais, trijuose Ministrų Kabinetuose – užsienio reikalų ministras, o siekdamas Lietuvos Respublikos pripažinimo de jure ėjo dar ir kitų ministrų pareigas. Tris kartus partijų lyderiai svarstė jo kandidatūrą į prezidento postą. Galvanauskas prisidėjo prie Lietuvos ūkio pagrindų kūrimo, finansų tvarkymo ir lito įvedimo, padėjo organizuoti bermontininkų sutriuškinimą, Klaipėdos krašto prijungimą prie Lietuvos Respublikos.
„Ši knyga man nebuvo eilinio politiko biografija“, – rašo prof. Alfonsas Eidintas primindamas, kad tai unikalus Lietuvos politikas, frankofonas, didžiumą savo gyvenimo metų apsuptas prancūzų kalbos ir kultūros bei politikos aktualijų, ilgus metus, kartais specialiai, pamirštas mūsų valstybės kūrėjas. Įdomiausia, pasak autoriaus, buvo dar kartą pasvarstyti apie Galvanausko pastangas atgauti Vilnių, Lietuvos atvedimą į Vakarų demokratinio pasaulio šalių šeimą, didžiausią politiko laimėjimą – Klaipėdos prisijungimą ir tarptautinį to fakto pripažinimą sudarius Klaipėdos krašto konvenciją, santykius su kitais politikais, sunkius sprendimus 1940-aisiais.
Trisdešimties knygų autorius ir bendraautoris prof. Alfonsas Eidintas yra lietuvių istorikas, diplomatas, rašytojas. XX amžiaus Lietuvos istorijos, lietuvių emigracijos, holokausto ir diplomatijos klausimai, politikų ir diplomatų biografijos – tai pagrindinės autoriaus kūrybos temos.
Skaitytojas knygoje ras stebėtinai aktualias šioms dienoms istorines įžvalgas, pagal Ernesto Galvanausko laiškus broliui Gediminui, rašytus nuo 1940 metų, atkurtą jo gyvenimą egzilyje. Laiškuose dėstomi politiniai procesų vertinimai, prognozės, netgi pranašystės, knygoje cituojami vertingi žymių žmonių prisiminimai, atskleidžiantys politiko ir diplomato asmenybės bruožus.
Monografijos recenzentai dr. Asta Petraitytė-Briedienė, prof. dr. Zenonas Butkus.
Ši knyga skirta ne vien istorikams, bet ir politologams, teisininkams, ekonomistams, žurnalistams, studentams, dėstytojams, mokytojams, gimnazistams, visiems, besidomintiems Lietuvos istorija.