Aprašymas
„Gimtoji kalba“ Nr. 2 PDF formatu
Bonifacas Stundžia. Pagrindinės bendrinės tarties normos: link variantų 3
Rekomendacija „Dėl pagrindinių bendrinės lietuvių kalbos tarties normų“, patvirtinta paskutiniame 2021 m. VLKK posėdyje, – ilgų svarstymų ir diskusijų, trukusių daugiau nei pusmetį, rezultatas. Rekomendacijoje išryškintos pagrindinės bendrinės tarties normos, išplaukiančios iš bendrinės kalbos fonologinės sistemos. Šią sistemą, kurios pamatas yra pietinių vakarų aukštaičių tarmės fonologinė sistema ir kuri buvo pažįstama mūsų raštijos lopšio – rytprūsių – lietuvių kalbai ir apskritai daugeliu bruožų yra bendralietuviška, apibūdina kelios esminės garsų priešpriešos: kiekybinė priešprieša, t. y. balsių, kirčiuotų ir nekirčiuotų, kiekybė; tvirtapradės ir tvirtagalės priegaidžių priešprieša kirčiuotuose ilguosiuose žodžių kamieno skiemenyse; priebalsių priešprieša pagal kietumą ir minkštumą, skardumą ir duslumą. Rekomenduojant tarties variantus pirmiausia visada teikiami tie, kurie atspindi bendrinės tarties vakarietišką (t. y. vakarų aukštaičių) tradiciją, o antrieji ar tretieji variantai būna realiojoje bendrinės kalbos vartosenoje išplitusios gretybės, rodančios tarties poslinkius.
Pedagogo užrašai
Apie baltistiką moksleiviams (Ernesta Kazakėnaitė, Sandra Stragienė, Agnė Zujevaitė) 9
Jau septynerius metus gyvuoja Baltų akademija, studenčių iniciatyva atsiradusi 2015 m. lapkričio 6 d., vieno žymiausių lietuvių baltistų Kazimiero Būgos gimimo dieną. Pagrindinė akademijos idėja – suteikti moksleiviams daugiau informacijos apie baltų kalbas, jų istoriją ir kultūrą, pasiūlyti galimybę pasiklausyti šių sričių specialistų paskaitų bei pasimokyti latvių kalbos.
Apie Domą ir verkiantį Spinduliuką (Irena Raščiuvienė) 10
Mokytojos pasakojimas apie netikėtą penktoko rašinėlį, tapusį bendraklasiams teksto analizės užduotimi.
Atsisveikinome su savo kalbosaugininku (Ilona Petroševičienė) 14
Sausio 17 d. netekome kalbininko, žurnalisto, literato, Lietuvių kalbos draugijos Raseinių skyriaus įkūrėjo ir ilgamečio vadovo, Lietuvių kalbos draugijos garbės nario Petro Baužio.
Aktualijos
Trys tradiciniai konkursai 18
Lietuvių kalbos draugija, bendradarbiaudama su kitomis organizacijomis ir jų remiama, vasarį skelbia tris konkursus: kalbininko Petro Būtėno ir jo mokinės Aleksandros Kazickienės atminimo premijos pretendentų konkursą, žurnalisto – kalbos bičiulio – rinkimus ir kūrybinių darbų konkursą „Lietuviškos istorijos: pasakojimai apie kalbą“. „Aktualijų“ skyrelyje spausdinami šių konkursų nuostatai.
Apžvalga
Terminologija 28 (Ramunė Vaskelaitė) 24
„Terminologijos“ žurnale analizuojami įvairių sričių terminai, terminijoje vykstantys procesai. Skelbiama publikacijų, kuriose supažindinama su naujausiais ar svarbiausiais terminologinio gyvenimo įvykiais.
Kronika 27
Šio numerio kronikoje – du skyreliai: „Personalijos“ ir „Konferencijos, renginiai“.
Žiupsneliai
Kaip atsirado naujadaras galabynas? (Jonas Jasaitis) 35
Naujadaro autorius pasakoja, kaip jam kilo mintis sukurti žodį Helovynui pavadinti