Lietuviai gestapo kalėjimuose
0
Aprašymas

Gabrieliaus Žemkalnio (1929–2017) atsiminimai „Lietuviai gestapo kalėjimuose“ pasakoja apie penkiolikos metų rezistento, Kauno „Aušros“ berniukų gimnazijos moksleivio suėmimą ir kalinimą iš pradžių Kauno, vėliau Vokietijos kalėjimuose. 1944–1945 m. rašytas tekstas detaliai aprašo nacistinės Vokietijos okupacinės valdžios represinius veiksmus prieš Lietuvos rezistentus – 27 gestapo suimtus, žiauriai tardytus ir nežmoniškomis sąlygomis kalintus lietuvius. Pasak prof. Vytauto Landsbergio, kai kuriais atžvilgiais Gabrieliaus Žemkalnio aprašymai primena Balio Sruogos memuarinio romano Dievų miškas stilių.

Gabrielius Žemkalnis į Lietuvos rezistentų gretas įsijungė dar būdamas gimnazijos suole – su bendraamžiais Valdemaru Adamkavičiumi (po 1955 m. Valdas Adamkus), Liūtu Griniumi ir kitais leido ir platino pogrindinį laikraštėlį „Jaunime budėk!“. Jį vienintelį 1944 m. gegužės 13 d. gestapas suėmė ir kalino iki 1945 m. balandžio 13 d. Po karo Žemkalnis su tėvu ir sesers šeima emigravo į Australiją, kur jis aktyviai dalyvavo vietos lietuvių veikloje. Nuo 1998 m. gyveno Lietuvoje, buvo PLB atstovas Lietuvoje (1998–2009), PLB valdybos pirmininkas (2003–2006). 2009 m. grįžo į Australiją. 2009–2012 m. LR Seimo ir PLB komisijos narys (atstovavo Australijai), ėjo Australijos LB Krašto valdybos pirmininko pareigas.

Knygą papildo iki šiol niekur neskelbti Vytauto Landsbergio-Žemkalnio laiškų su Lietuvos politiniais kaliniais, kalėjusiais Vokietijos kalėjimuose Landsberge prie Vartos (Landsberg-Warthe) ir Bairoite (Bayreuthe) (1944–1945), nuorašai, taip pat keletą metų trukęs susirašinėjimas tarp V. Landsbergio-Žemkalnio ir pirmojo Vokietijos kalėjime mirusio lietuvio Aleksandro Viršilos motinos Jadvygos Viršilienės. Knygoje skelbiami Gabrieliaus Žemkalnio tekstą ir platesnį kontekstą pristatantis istorikės dr. Ilonos Strumickienės straipsnis, Gabrieliaus Žemkalnio jaunesniojo brolio prof. Vytauto Landsbergio prologas ir epilogas. Knygą papildo keli priedai: Adolfo Damušio atsakymai į Lietuvos antinacinės rezistencijos buvusių politinių kalinių sąjungos garbės teismo klausimus, detali informacija apie kai kuriuos Žemkalnio atsiminimuose minimus asmenis, iliustracijos, vardų ir vietovardžių rodyklė. 

SUMMARY IN ENGLISH

Parašykite atsiliepimą